Rejestracja w BDO - Jak ma się dla sklepów internetowych? Czyli pogadajmy o odpadach.

Końcówka roku 2019 zbliża się nieubłaganie i czasu na rejestrację swojego przedsiębiorstwa czy działalności gospodarczej w rejestrze BDO zostało już co raz mniej. Chcielibyśmy dziś poruszyć kilka ważnych kwestii związanych z tą sytuacją, ponieważ ten temat jest cały czas bardzo gorącym wątkiem. "Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami" Co to dokładnie jest? Czego dotyczy ? Jakie przesłanki i interpretacje mają się ku temu czy musimy swoją firmę zarejestrować w BDO a także jak to ma się do sytuacji, która nas i Ciebie pewnie najbardziej interesuje. Czy firma prowadząca sklep internetowy musi być zarejestrowana w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami zwanej BDO?
Zacznijmy od początku. Co to takiego jest BDO? - Jest to baza danych firm o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Wprowadziło ją Ministerstwo Środowiska po to, aby zaprzestać działaniom związanym z nielegalnym wprowadzaniem, gospodarowaniem oraz obrotem odpadami. Do końca 2019 roku czyli jeszcze niespełna 3 tygodnie firmy, które wprowadzają na rynek np. produkty w różnych opakowaniach czy to kartonowych czy plastikowych oraz gospodarują odpadami są zobowiązani do rejestracji w tejże bazie danych. Wniosek o rejestrację należy złożyć do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu. Koszt rejestracji oscyluje od 100 zł do 300 zł.


Kto jest zobowiązany do rejestracji w BDO ?


Obowiązkiem wpisu do BDO objęte są podmioty, które: wytwarzają odpady i prowadzą ewidencję odpadów.

  • Wprowadzają na rynek krajowy produkty w opakowaniach.

Wprowadzają również:

  • Pojazdy

  • Oleje

  • Opony

  • Smary

  • Sprzęt elektryczny i elektroniczny

  • Baterie bądź akumulatory

  • Producenci, importerzy

  • Wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań.


Jeżeli jeszcze nie wiesz, czy podlegasz rejestracji możesz rozwiązać specjalny test na stronie ministerstwa, który zamieszczamy w linku poniżej.


https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/


Są również wyjątki, w przypadku których nie ma konieczności prowadzenia ewidencji, mianowicie: 


Jeśli sprzedawca odpadów lub pośrednik w obrocie odpadami nie są posiadaczami tych odpadów to nie ma konieczności rejestracji. - Co jest odpowiedzią na pytanie czy działając w dropshippingu muszę rejestrować się do BDO? Odpowiedź w dalszej części tekstu.


Jeżeli jesteśmy już przy dropshippingu sprawdźmy jak sytuacja ma się w przypadku sklepów internetowych. Czytając powyższą część tekstu sytuacja już teraz może wydawać się jasna i klarowna. Jeżeli nasz sklep internetowy połączony jest np. ze sklepem stacjonarnym i sprzedajemy produkty, które sami pakujemy w opakowania i wysyłamy je do klienta końcowego, wtedy należy traktować, że taki podmiot wprowadza na rynek produkty w opakowaniach. Czyli jednocześnie jest zobowiązany do rejestracji w bazie danych BDO do końca roku 2019. - Klasyczny przypadek sklepów internetowych.


Wyobraźmy sobie drugą sytuację, kiedy to produkt przysyłany jest do naszej firmy np. z hurtowni. Zapakowany już w pudełko kartonowe. My doklejamy do pudełka nasz logotyp, albo dodajemy do środka okolicznościowe naklejki wtedy według interpretacji Ty również jako podmiot wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach - Czyli masz obowiązek zarejestrowania się w bazie danych.


Jak to się ma w przypadku sklepów działających tylko w dropshippingu?


Jeżeli prowadzimy sklep, który działa na zasadach dropshippingu i nie mamy styczności z wysyłanymi produktami, nie widzimy ich tak na prawdę to my nie wprowadzamy ich do obrotu na rynek. Wtedy nie jesteśmy podmiotem zobowiązanym do rejestracji Co do zasady wyjątku - jeśli sprzedawca odpadów lub pośrednik w obrocie odpadami nie są posiadaczami tych odpadów nie są zobowiązani do rejestracji w bazie danych BDO.


Działając w dropshippingu najprościej mówiąc jesteśmy tylko pośrednikiem w sprzedaży produktów i fizycznie nie mamy styczności ani nie jesteśmy posiadaczami tych odpadów. Jako podmiot działający w dropshippingu co najwyżej możemy wytwarzać odpady komunalne a te nie podlegają już rejestracji w BDO. W tym wypadku hurtownia z którą współpracujemy będzie zobowiązana do rejestracji.


Oczywiście jeżeli chodzi o specyfikę branży w jakiej pracujesz oraz interpretację zasad jak już pewnie sami wiecie w Polsce jest tak, że co urząd to inna interpretacja. Zawsze po porady najlepiej sięgnąć do samego źródła czyli np. bezpośrednio w Ministerstwie Klimatu, lub też na oficjalnej stronie BDO https://bdo.mos.gov.pl

W każdym razie mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył ci zasady działania nowego rejestru oraz już wiesz czy prowadząc sklep internetowy w klasycznym modelu lub w dropshippingu musisz się zarejestrować do bazy danych BDO czy też nie? Jeśli masz jeszcze pytania dotyczące bazy danych BDO i rejestracji możesz skontaktować się z nami pod adresem info@dropshiping.pl - Pomożemy i chętnie odpowiemy na twoje pytania.


Pozdrawiamy

Zespół Dropshiping.pl
340 wyświetlenia
  • YouTube - Czarny Krąg

©2020 by Dropshiping.pl.